Novinky autoškolského zákona od 1.1.2024 – PŘEHLEDNĚ

01.10.2023

Od 1.1.2024 vstupuje v platnost novela zákona 247/2000 Sb., která přináší následující změny:

• Schválení výcvikového vozidla se již nebude psát do technického průkazu, ale pouze do registru silničních vozidel.
  • Získání profesní osvědčení (průkazu učitele autoškoly) pro výcvik a praktickou údržbu již nebude omezeno na výuční list strojního nebo dopravního oboru, ale jakéhokoli výučního listu v jakémkoli oboru.
  • Velmi pozitivní novinka je, že průkaz žadatele o řidičské oprávnění již může být veden v elektronické podobě. Jinými slovy již veškerá evidence v autoškole může být vedena i v elektronické podobě.
  • Zkoušku z testů (předpisy o provozu vozidel a zdravotnické přípravy) již bude moc vykonat jakýkoli zkušební komisař bez ohledu na jeho rozsah průkazu zkušebního komisaře.
  • Ruší se lhůta 5 pracovních dní mezi opravnými zkouškami. Toto platí i u zkoušek z profesní způsobilosti řidiče.
  • Záznam o praktické zkoušce již může být veden i v elektronické podobě.
  • Vzniká novinka pro autoškoly – školení začínajících řidičů (na toto téma bude samostatný článek)
  • Na skupinu A2 již bude možné v autoškole používat motocykl o objemem válců nejméně 250 cm3. Výkon 20 až 35 kW zůstává nezměněn.